Telefon
WhatsApp

Adıyaman Tütünü Çelikhan Tütünü Tekel Tütünü

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği'nden Tütün Satan İşyerleri Açıklaması

        

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği (UMUD) Afyonkarahisar İl Temsilcisi Kemal Baykara, şehirte tütün satan işyerlerinin sayısının hızla artmasına dikkat çekerek, "Sigara ile mücadelede başarı sağlanmasına katkı sunmak içina acilen bu tür işyerlerinin açılabilmesi için şartların tekrar düzenlenmesi gerekiyor" dedi.

Konu hakkında yazılı bir basın açıklaması yapan Baykara, bilhassa öğrencilerin ve orta gelirli vatandaşların tercih ettiği bu tür işyerlerinin kontrolü ve denetimi daha çok yapılması gerektiğine dikkat çekti. Baykara açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sigara ile mücadelede çok zor kat edilen yol maalesef bu iş yerleriyle beraber boşa gitmektedir.

Acilen bu tür işyerlerinin açılabilmesi için şartların tekrar düzenlenmesi gerekiyor. 3-5 bin TL sermayesi olan vatandaş basitçe belediyeden izin alarak bu iş yerlerini açabilmektedir.

Ucuz yerli tütünün kına, kükürt ve asitle açık sarı hale getirilip yüksek fiyatla satılması bu iş yerlerinin albenisini artırmaktadır. Ayrıca tütünlerin raf ömrünü artırmak için kullanılan maddelerinde standardının olmaması da sağlığa olan zararını kat kat artırmaktadır. Tütün ekimi yapan çiftçilerimize diğer mahsulleri ekmeleri için önemli teşvikler verilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü nün rapor ederına göre tütün kullanımı nedeniyle insanların sağlığını hızla kaybettiği hatta toplu ölümlerin beklendiği belirtilmiştir. Birleşmiş Milletler (BM) rapor ederına göre de bazı ülkelerin tütün kullanımının etkileri nedeni ile ekonomik olarak iflas edeceği belirtilmiştir. Uyuşturucu bağımlılığının da ilk adımı olan sigara kullanımı ile mücadele bütün medeni ülkelerde olduğu gibi hoş ülkemizde de dikkatle takip edilmelidir. Unutmayalım sigara alkol ve uyuşturucu kullanımı çağımızın felaketleridir. Duyarsız kalırsak hiç beklemediğimiz anda yakınlarımızın da kapısın çalabilir.