Telefon
WhatsApp

Adıyaman Tütünü Çelikhan Tütünü Tekel Tütünü

Tarihte Tütün

        

Tarihte Tütün

Tütün bitkisinin ana yurdu Orta Amerika’dır. 50 ve 150 cm yüksekliğinde olan yapraklar çok yıllık kültür bitkilerindendir. Sarı ve kırmızı çiçekli olan iki farklı çeşitleri vardır.

Başta Amerika olmak üzere, Çin, Türkiye, Hindistan, Yunanistan ve Rusya tütün yetiştirilen ülkeler arasındadır. Ülkemizde Ege, Marmara ve Karadeniz bölgeleri tütün üretilen bölgelerdir. Adıyaman’da da şark tütünü adı verilen Çelikhan tütünü adında bir tütün çeşidi üretilmektedir. Adıyaman tütünü tütün içicisinin kullandığı bir çeşit olup, diğer tütünler üretimde tercih edilmektedir.

Tütün üretimi konusunda ülkemizde Samsun ilk sırada, İzmir ise ikinci sıradadır. Ancak son yıllarda üretim azalmış, ithal tütün alımına yönlendirilme sağlanmıştır.

Tütünün İçinde Yer Alan Zehirli Maddeler

Sigaranın içinde 4000’den fazla zehirli madde olduğu bilinmektedir. Bu maddelerin insan sağlığı açısından ölümcül etkileri vardır.

Sadece sigara içen değil, yanında sigara içilen kişi de aynı risk içindedir. Sigara kullanımı konusunda uyarılara rağmen ısrarcıysanız, tütünlerde de aynı riskler söz konusudur. Yani tütün ve tütün mamulü olan her ürünün zarar derecesi aynıdır. Bu yüzden zararlarından haberdar olmanız ve özellikle çocukların yanında içmemeniz şarttır.

Ülkemizde yaygın olarak sigara kullanılır. Sigaradan sonra nargile ve sarma tütün kullanımı tercih edilmektedir. Onun dışındaki tütün çeşitleri (pipo gibi) pek tercih edilmemektedir. Tütün ve mamulleri, ölümcül etkileri olan ürünlerdir ve sağlığa ciddi derecede zarar vermektedir.